Szybkie sposoby na budowanie masy mięśniowej – Sprawdzone Sposoby

Szybkie sposoby na budowanie masy mięśniowej

Dlaczego budowanie masy mięśniowej często idzie tak opornie? Odpowiedź jest bardzo prosta – ćwiczący nie zna mechanizmu odpowiedzialnego za rozbudowę muskulatury. Zwykle uważa się, że jakikolwiek wysiłek wystarczy, by zbudować imponujące mięśnie, tymczasem skuteczność treningu polega nie tylko na samym wysiłku, ale i na zmuszaniu organizmu do określonej pracy. I bardzo często zapomina się o układzie nerwowym, który odgrywa tutaj kluczową rolę. Jak to zmienić?

Dlaczego mięśnie nie rosną?

sposoby budowania masy miesniowej

System nerwowy działa przez cały czas i to od niego zależy, czy i jak organizm reaguje na dane bodźce. Podczas treningów na rozbudowę masy mięśniowej jest dokładnie tak samo. Brak widocznych efektów ćwiczeń to nie tylko skutek lenistwa czy określonych predyspozycji, ale i źle zaplanowanego wysiłku – organizm zawsze stara się oszczędnie gospodarować energią i dopiero gdy się go w odpowiedni sposób zmusi, tkanka tłuszczowa ulega redukcji, a mięśnie stają się większe.

Jak jednak tego dokonać? Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że mięśnie zbudowane są różnych rodzajów włókien i każdy z nich reaguje inaczej. Typ I, czyli włókna mięśniowe wolnokurczliwe, aktywuje się podczas wysiłku wytrzymałościowego. Typ IIb to włókna mięśniowe szybkokurczliwe, które biorą na siebie duży wysiłek w krótkim czasie, czyli podczas sprintów, skoków czy podnoszenia ciężarów. I są jeszcze włókna mięśniowe typu IIa, również szybkokurczliwe, ale te potrafią pracować na wysokich obrotach przez dłuższy czas. I właśnie włókna IIb są najważniejsze przy budowaniu pięknie umięśnionej sylwetki, bo są nie tylko bardzo duże, ale mają też ogromny potencjał wzrostowy. Problem w tym, że owe włókna nie tak łatwo zmusić do wytężonego wysiłku. Potrzebne są do tego właściwe bodźce i odpowiedni trening siłowy. Jakie?

Szybkie sposoby na budowanie masy mięśniowej

Zmuszaj właściwe włókna do pracy

Włókna typu IIb są trzymane przez organizm na szczególne okazje. Zwykła aktywność fizyczna sprawia, że pozostają one w bezruchu, dlatego proste, wykonywane w umiarkowanym tempie ćwiczenia nigdy nie zmuszą ich do pracy i tym samym do wzrostu. Chodzenie, truchtanie, lekkie ciężary – to wszystko za mało, nawet jeśli będzie się te czynności wykonywać przez bardzo długi czas. Przy takiej aktywności działają głównie włókna typu I, czyli bardzo wytrzymałe, ale najsłabsze. Dopiero gdy zwiększy się tempo ćwiczeń uruchamiają się włókna IIa i mogą one pracować z tą samą intensywnością przez kilkadziesiąt sekund.

A co z włóknami IIb? Te włączają się do pracy, gdy organizm zaczyna działać na 2/3 swoich fizycznych możliwości, czyli na przykład podczas bardzo szybkiego biegu albo podnoszenia ciężkiej sztangi. Im bardziej ciało zbliża się do granic swoich fizycznych możliwości, tym intensywniej pracują włókna IIb. Jak łatwo się domyślić, imponujące mięśnie pojawią się wtedy, gdy włókna IIb będą często zmuszane do takiego wysiłku. Jak tego dokonać?

Są dwa sposoby: pokonywanie ciężarów zbliżonych do indywidualnych rekordów albo dźwiganie ciężarów trochę lżejszych, ale w możliwie najszybszym tempie. Oznacza to na przykład podniesienie 20-kilogramową hantli albo wykonanie czterech bardzo szybkich powtórzeń z hantlą 10-kilogramową. Natomiast gdy z tą samą, 10-kilogramową hantlą wykona się 10 powtórzeń, ale dość wolno, włókna IIb pozostaną nieruchome, a mięśnie będą się rozwijać dużo wolniej.

Suplementy na szybkie przybranie masy

suplementy na budowanie masy niesniowej

Dodatkowo warto zadbać o odpowiednią suplementacje która pozwoli osiągnąć efekty w rekordowym czasie, warto tutaj zwrócić uwagę na takie produkty jak bulk extreme , który w znaczny i szybszy sposób sprawi że twoje wysiłki pojawią sie o wiele szybciej

Trenowanie w nierównowadze

Włókna IIb można zmusić do wysiłku także innym sposobem, ćwicząc na niestabilnym podłożu. Skąd ta zależność? Właśnie z działania systemu nerwowego. Impulsy nerwowe przekazują określone informacje do mięśni oraz mózgu. Wykonując proste ćwiczenie na stabilnym podłożu, na przykład podniesienie sztangi albo skok wysoko do góry, mózg wysyła prosty przekaz do mięśni. Ale gdy to samo ćwiczenie chce się wykonać na niestabilnym podłożu, sprawa się komplikuje i bezpośrednie sygnały z mózgu okazują się niewystarczające – potrzebny jest sygnał z zakończeń nerwowych w mięśniach do rdzenia kręgowego i z powrotem. Dobrym przykładem będą tutaj ćwiczenia na klatkę piersiową opisane w innym moim artykule. Dzięki temu można dopasować ruch do nowych okoliczności, a włókna IIb będą wydajniej pracować.

ćwiczenia na klatkę piersiową w domu

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też połączenie obu tych elementów w jednym treningu, czyli zestawienie ćwiczeń tradycyjnych z ćwiczeniami eksplozywnymi albo takimi wykonywanymi na niestabilnym podłożu. Nie jest to łatwy plan treningowy, za to niezwykle skuteczny – na efekty naprawdę nie trzeba czekać długo.

Jak bardzo może się zwiększyć masa mięśniowa?

Niestety, mięśnie nie rosną w nieskończoność i chociaż dobry trening sprawi, że sylwetka zmieni wygląd na lepsze, to potężnych mięśni raczej nie da się wypracować wyłącznie samą pracą, bez sterydów. Badania prowadzone wśród kulturystów pokazały, że choć trenują oni bardzo intensywnie, to ich wyniki wcale tak bardzo nie odbiegają od tego, co prezentuje sobą przeciętny, w miarę zadbany facet. Różnica widoczna jest bardziej w samym wyglądzie niż wielkości – mięśnie są lepiej widoczne, bo ciało ma mniej tłuszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *