Naturalny hormon wzrostu

hgh opinie i działanie

Co to jest HGH

Naturalny hormon wzrostu, w skrócie HGH (Human Growth Hormone), jest wytwarzany przez przysadkę mózgową. Za proces produkcji tego hormonu, nazywanego też somatotropiną, odpowiada somatoliberyna GHRH, z kolei obniżanie poziomu HGH jest zadaniem somatostatyny.

naturalny hormon wzrostu efektyNajwięcej hormonu wzrostu wytwarza się podczas snu. Intensywność pracy przysadki mózgowej zależy między innymi od wieku, płci, masy ciała, trybu życia, podatności na stres.

Somatotropina kiedy i jak jest wytwarzana ?

Najwięcej HGH wytwarzają organizmy młode, wyraźny spadek produkcji tego hormonu obserwowany jest po 30 roku życia. Znacznie gorzej funkcjonuje też przysadka u osób otyłych oraz tych narażonych na długotrwały stres.

Nadprodukcja HGH następuje w momencie intensywnego wysiłku fizycznego, spadku temperatury ciała, przy stanach lękowych, gdy organizm odczuwa ból albo ma zbyt małe stężenie glukozy.

Na co ma wpływ hormon wzrostu somatotropina ?

hgh opinie i działanieZgodnie ze swoją nazwą, jest niezbędny w rozwoju całego organizmu. Dzięki niemu rośniemy i mamy mocniejsze mięśnie, ale nie zawsze duża jego ilość  jest dla nas korzystna. Nadmierne wydzielanie powoduje akromegalię lub gigantyzm, z drugiej strony niedobory hormonu wzrostu są przyczyną karłowatości. Nie znaczy to jednak, że absolutnie nie wolno nam ingerować w naturalny poziom HGH.

Jeśli bowiem zwiększymy jego stężenie w określonym stopniu, poprawi się nasza kondycja fizyczna, co jest szczególnie ważne w przypadku sportowców. W lecznictwie i kulturystyce stosuje się obecnie syntetyczny hormon wzrostu (dawniej pozyskiwano go od zmarłych), ale zdecydowanie bezpieczniejszą i bardziej polecaną metodą jest pobudzanie produkcji  po  przez nasz własny organizm. Dlaczego warto to robić?

Procesy zachodzące w organizmie a HGH

Za sprawą  naszego hormonu komórki lepiej wykorzystują aminokwasy, a w mięśniach, tkance kostnej, łącznej i chrzęstnej dochodzi do syntezy białek. Ze względu na te procesy, somatotorpina zaliczana jest do grupy hormonów anabolicznych.

Dodatkowe funkcje jakie spełnia w organizmie

Dodatkowo somatotropina bierze udział w metabolizmie węglowodanów i tłuszczów. Komórki tłuszczowe rozpadają się i dochodzi do zamiany kwasów tłuszczowych w energię. To chroni białko mięśniowe przed katabolizmem, ale czasami tłuszcz spala się tak gwałtownie, że organizm musi sięgać po inne źródła energii potrzebnej do wysiłku. Tym zapasem jest glukoza. Niestety, konsekwencją tego działania jest gromadzenie się cukru we krwi, dlatego osoby, u których produkowane są zbyt duże ilości HGH często chorują na cukrzycę.

IGF-1 co to takiego ?

Za reakcje anaboliczne odpowiada także insulinopodobny czynnik wzrostu IGF-1. Zalicza się go do grupy białek nazywanych somatomedynami. Tak naprawdę, to nie hormon wzrostu jest bezpośrednim czynnikiem wpływającym na rozwój tkanek, ale właśnie IGF-1, HGH w całym tym procesie jest tylko elementem pośredniczącym.

Ponadto, IGF-1 poprawia gospodarkę węglowodanami i metabolizm białek. Dokładne działanie leków wykorzystujących tę substancję jest jeszcze nieznane, ale sportowcy mają nadzieję, że już wkrótce będzie wiadomo, jak należy dawkować IGF-1 bez zagrożenia dla zdrowia. Pozostaje więc hormon wzrostu, którego działanie jest znacznie lepiej rozpoznane.

hormon wzrostu cena, gdzie kupić

Stężenie hormonu wzrostu a wiek człowieka

W wieku 21 lat stężenie HGH wynosi około 10 ng/ml, dlatego młodym ludziom znacznie łatwiej przychodzi rzeźbienie ciała, lepiej też znoszą oni wysiłek fizyczny i szybciej się regenerują. U dorosłych  jego stężenie  jest prawie o połowę mniejsze, po 60-tce znajdziemy we krwi już tylko jego śladowe ilości .

Ponieważ hormon wzrostu wydziela się głównie w trakcie snu, tak ważny dla zdrowia i kondycji fizycznej jest dobry sen. Ale w pewnym wieku sam wypoczynek już nie wystarczy i nawet zdrowy tryb życia nie oszuka czasu. Spadek stężenia HGH wraz z wiekiem jest nieunikniony.

Spadek hormonu wraz z wiekiem

Starsze osoby muszą się pogodzić ze spadkiem wydolności, słabszymi mięśniami, wiotczejącą skórą. Oczywiście, proces starzenia się u osób bardzo aktywnych będzie przebiegał mniej dramatycznie, ale i tak nie da się nie zauważyć osłabienia organizmu. Nie każdy potrafi się z tym pogodzić, stąd pokusa, by sięgnąć po środki opóźniające procesy starzenia.

Opóźnianie procesu starzenia dzięki hormonowi wzrostu

W latach 90-tych ubiegłego wieku na rynku pojawił się syntetyczny hormon wzrostu, który wywołał niesamowitą furorę. Specyfik podano mężczyznom w wieku 60-80 lat, a efekty tego eksperymentu przeszły najśmielsze oczekiwania.

Skóra mężczyzn wyraźnie się wygładziła, ciało nagle odzyskało dawny wigor, poprawiła się przemiana materii, pozytywne zmiany zaszły także w sferze seksu. Kuracje hormonem wzrostu cieszą się z tego względu ogromną popularnością, jednak ze względu na cenę jest to produkt dostępny tylko dla zamożnych.

Trochę historii

Leczenie hormonem wzrostu było zresztą znane już wcześniej. Lek podawano dzieciom z karłowatością, problemem było jednak pozyskanie tego specyfiku. Zanim udało się wyprodukować  go syntetyczne, hormon był pobierany z przysadek osób zmarłych, co budziło spore wątpliwości natury etycznej i siłą rzeczy ograniczało dostępność do cennej substancji.

 

W końcu po wielu próbach udało się stworzyć pierwszy syntetyczny hormon wzrostu –rHGH. W Polsce zarejestrowano cztery preparaty z syntetycznym HGH. Są one bardzo drogie i można je dostać wyłącznie na receptę. Lek podawany jest jedynie osobom chorym, sportowcy najczęściej pozyskują go drogą nielegalną.

HGH może być potraktowany jako niedozwolony doping, ale mimo to chętnych na jego przyjmowanie nie brakuje. Nic dziwnego, w końcu ułatwia redukcję tkanki tłuszczowej i powoduje bardzo szybki przyrost beztłuszczowej masy ciała. Efekty są widoczne bardzo szybko, po kilku godzinach od wstrzyknięcia preparatu. Syntetyczny hormon bierze udział w procesach biochemicznych zwiększając ich wydajność. Po pewnym czasie jednak komórki nie reagują już na hormon wzrostu tak jak na początku. Nie ma więc oczekiwanych skutków, zaczynają się za to kłopoty zdrowotne.

Syntetyczny hormo wzrostu vs suplementy pobudzające naturalną produkcje hgh

hgh skutki uboczneNieprawidłowo podawany syntetyczny  hormon wzrostu potrafi poczynić ogromne spustoszenia w naszym organizmie, począwszy od zmiany w wyglądzie po poważne zwyrodnienia stawów i układu nerwowego. Nadmiar –rHGH uszkadza tarczycę, serce, nerki, wątrobę, śledzionę, może też być przyczyną miopatii serca, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego. Mylące są zresztą same wyniki.

Jak pokazują badania MRI, podawanie –rHGH osobie z prawidłowym poziomem hormonu wzrostu może skutkować przyrostem beztłuszczowej masy ciała, ale niekoniecznie będzie to równoznaczne z przyrostem tkanki mięśniowej. Wzrost masy ciała będzie bowiem spowodowany zatrzymaniem wody w organizmie oraz powiększeniem rozmiaru niektórych organów wewnętrznych, np. wątroby. Przy dużych dawkach preparatu zmiany te będą bardziej zauważalne.

Nie ma też wcale jednoznacznych dowodów na to, że przyjmowanie syntetycznego HGH poprawi siłę i wydolność mięśni, a niektóre takie kuracje kończą się wręcz odwrotnym skutkiem – spadkiem zdolności wysiłkowej. Dlatego warto zastanowić się zanim zaczniesz brać jakiekolwiek sterydy i zmienić je na  suplementy takie jak gh balance, które sa nie tylko skuteczne ale i bezpieczne dla twojego zdrowia.

Leki z hormonem wzrostu działają więc dokładnie tak samo, jak inne medykamenty. Pomagają osobom chorym, ale w przypadku zdrowych sportowców są zbędne, bo mogą tylko zaszkodzić. Wprawdzie trudno przewidzieć, jak dany organizm zareaguje na podany hormon, ale najczęściej nie da się uniknąć komplikacji. Tym bardziej, że sportowcy raczej nie poprzestają na jednej dawce HGH, ale sięgają po hormon znacznie częściej.

Z kolei małe dawki hormonu nie dają prawie żadnych efektów, pojawia się więc wątpliwość, czy warto w ogóle tak ryzykować. Terapia hormonem wzrostu musi być zawsze przeprowadzana pod nadzorem lekarza. Na początku podawane są niewielkie dawki, by organizm się przyzwyczaił, w kolejnych dobach porcje są systematycznie powiększane.

Dawkowanie i przyjmowanie HGH

Dzienna dawka somatotropiny nie powinna przekraczać 1 IU na dobę, bo większe porcje generują zauważalne skutki uboczne, niwelujące ewentualne korzyści terapii hormonalnej. Pierwszy zastrzyk przyjmuje się rano, zaraz po przebudzeniu, druga dawka podawana jest tuż przed snem. Takie dawkowanie najlepiej odpowiada naturalnemu procesowi produkcji HGH, nasz organizm nie zareaguje więc szokiem na podany lek.

Jak bezpiecznie stosować somatotropinę ?

Hormon podawany jest przez góra siedem dni, potem musi nastąpić przerwa. Jeśli u kuracjusza zauważy się jakiekolwiek skutki uboczne, hormon należy całkowicie odstawić lub zmniejszyć dzienną dawkę. Jeszcze gorsze jest przyjmowanie hormonu wzrostu pozyskiwanego od zwierząt. Nie dość, że takie preparaty są nieskuteczne, to jeszcze bardziej zagrażają zdrowiu. Syntetyczny hormon wzrostu nie jest zatem obojętny dla zdrowia i tylko przyjmowanie dawek fizjologicznych jest uzasadnione w przypadku sportowców – uzupełnia się tylko niedobory spowodowane wiekiem. Lepsze dla zdrowia będą suplementy pobudzające naturalną produkcję hormonu wzrostu.

<<<Sprawwdź jak naturalnie pobudzić produkcje HGH>>>

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *